PLUTO GERİLEMESİ BAŞLIYOR- YENİLENME ZAMANI

Kişisel gelişimle ilgili kitap ve sohbetlerde yer alan bir hikaye vardır. Bu hikayeye göre bir kartal, tüm ihtişamıyla 70 yıla kadar yaşayabilir. Ancak 40 yaşına geldiğinde pençeleri sertleşir ve esnekliğini yitirir. Tüyleri kalınlaşır. Kanatları zarar görür. Gagası çok uzayarak kıvrılır. Bu sebepten avını kavrayamaz hale gelir. Uçması çok zorlaşır.

Kartalın iki seçimi vardır. Ya bu sürece kendisini bırakacak ve ölümü seçecektir ya da kendini yenileyip yeniden doğuracaktır. Kendini yeniden doğurmaya karar veren kartal, bir dağın zirvesinde uygun bir yer bulduktan sonra önce gagasını sökülene kadar sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. Ardından yeni gagası çıkana kadar bekler. Yeni çıkan gagasıyla artık işine yaramayan pençelerini tek tek söker çıkartır. Yeni pençeleri çıkınca da kartal bu kez kalınlaşmış, kartlaşmış tüylerini söküp atar. Ortalama 5 ay süren bu sürenin sonunda artık tamamıyla yenilenmiş ve güçlenmiş bir şekilde hayatına devam eder.

Hayatımızın belirli dönüm noktalarında bizler de böyle sancılı ve acı veren süreçlerden geçeriz. İçsel baskımızın artması bize artık hayatımızda değişim zamanının geldiğinin sinyalini verir. Mevcut durumda ilerleyemeyeceğimiz açıktır. İşte o noktada ister istemez bir değişim ve dönüşüm süreci başlar. Ancak alışılmış olanı bırakmak ve yenilenmek kolay bir süreç değildir.

Oğlak’taki Pluto bu yıl 20 Nisan- 28 Eylül 2017 tarihleri arasında geri gidiyor. Etkisi aniden olmasa da içten içe artık bazı şeylerin baskısını hissetmeye başlıyoruz. Pluto gerilemesi hayatımızı kontrol altına alma zamanının geldiğini gösterir. Mevcut gücümüzü ortaya koyma zamanlarımızdır. Hayatımızı kontrol eden fakat bize hizmet etmeyen korkuları, bizi manipüle etmeye çalışan veya bizim manipüle etmeye çalıştığımız insanları daha net görme ve bu durumu değiştirme şansına sahip oluruz. Bu dönemde “Hayatınızda tekrara düşen ve değiştirmeniz gereken şeyler nelerdir? Hangi alışkanlıklar ve önyargılarla kendinizi kısıtlıyorsunuz? Nelerle yüzleşme ve vedalaşma zamanı? ” vb. sorularınıza yanıtlar bulabilir ve bu konularda dönüşüm yaşayabilirsiniz. Pluto bize derinliklerimize inmemizi ve bize artık hizmet etmeyen konuları saptayıp onlarla vedalaşmamızı talep ediyor.

Bildiğiniz gibi Jüpiter, 6 Şubat-9 Haziran 2017 tarihleri arasında geri gidiyor. (http://www.isinkemanci.com/jupiter-gerilerken-ic-sesinize-kulak-verin/) Bu gerileme bize iç sesimizi dinleme ve kendimizi değerlendirme fırsatı tanıyor. Pluto’un Jüpiter’le kare açısı, gelişimimiz için bir takım fırsatlarla beraber aşmamız gereken bazı engelleri de beraberinde getiriyor. Aynı zamanda gökyüzündeki Satürn-Uranüs üçgeni de hayatımızda objektifliğimizi koruyup, gerçekçi düşüncelerimizi yitirmeden, yaşadıklarımızı şekillendirmenin ve problemlerimize çözüm bulmanın önemini vurguluyor. Bu dönemlerde yüksek ego, aşırı hırs, abartılı duygular ve aşırı fanatiklik sergilediğimiz tüm konular gerilemenin sonucunda ödenmesi gereken bedeller olarak karşımıza çıkacaktır. Bu yüzden attığımız her adımı en iyi şekilde değerlendirip korkularımızla yüzleşebilmeli, dengemizi ve objektifliğimizi korumaya özen göstermeliyiz.

Sevgilerimle

Işın Kemancı Işıklar