Balık (Piscis)

Balık (Piscis)

“Şefkat, merhamet, kurban, kurtarıcı” kelimeleri denilince akla sen geliyorsun. Yüksek empati yeteneğin, anlayışın ve hoşgörünle etrafındakileri kendine çekmeyi ve onlara kol kanat germeyi başarıyorsun. Ancak bu kol-kanat germe eğilimini bazen abartabilirsin.  “ Bana ihtiyaçları var” duygu ve düşüncesiyle kurtarıcı rolünü üstlenirken, kendinden fazlasıyla ödün verip kurban durumuna düşebilirsin. Senin için ne kadar zor olsa da kişisel sınırını çizmeyi ve ilişkilerini bağımlılık teması oluşturmadan sürdürmeyi öğrenmen gerekiyor. Bu sayede etrafındaki kişilere gerçekten tıpkı bir kurtarıcı gibi rehberlik edebilir, onların kendi iç dünyalarını keşfetmelerine yardımcı olabilirsin.

Çok etkilenebilir ve hassas bir yapın olduğu için bazen somut dünyanın gerçekleriyle yüzleşmek sana oldukça zor gelebilir. Böyle zamanlarda kaçışın burcu olursun. Sorumluluğunu üstlenmen ve ilgilenmen gereken konulardan kaçmak amacıyla saatlerce televizyon izleyip, bilgisayar oyunu oynayabilirsin.

Hatta uyuşturucu madde kullanımın bile söz konusu olabilir. Sembolindeki birbirine ters yönde bakan iki balık maddi ve manevi dünyayı simgeler. Sen bunların her ikisini dengede tutup ilerlemek durumundasın. Bu sebepten maddi hayatın sorumluluklarından kaçmadan aynı zamanda maneviyatını beslemen gerekir.

Sadece kafanda hayal ettiğin şekilde yaşamaya çalışmak ve akışın getirdiklerini yok saymak, sana hayal kırıklıkları getirebilir. Bu yaklaşımınla sadece idealize ettiğin şeylere odaklanıp burnunun ucundaki gerçekleri kaçırabilirsin. Oysa ki yapacağın en iyi şey,  güçlü önsezinle gündelik hayatın gerçekliğine odaklanmak ve bu hayatın sana sunduklarının farkına varıp sorumluluklarını üstlenmek olacaktır. Bu yolda ilerlemeye başladığın zaman etrafındakilere gerçek bir kurtarıcı ve ilham kaynağı olabilirsin.