YAY BURCU 2020

Sevgili Yay,
Yeteneklerini en iyi şekilde geliştirebileceğin ve bunları kullanabilme fırsatları yakalayacağın bir yıla giriyorsun. Finansal açıdan da yüzünü güldürecek gelişmeler olabilir. Bu yıl gelirini arttırabilirsin. Yapı olarak iyimser ve kendine güvenen biri olsan da 2020’de kendine yeterince değer verip vermediğini sorgulayabilir ve bu alanda hayatında yapman gereken değişimleri yapabilirsin. Bu yıl sağlığına daha fazla özen gösterebilirsin. Bu doğrultuda beslenme düzenini değiştirip, zararlı alışkanlıklarını terk edebilir ve düzenli spor yapmaya başlayabilirsin.
Geçen yıl Uranüs’ün Boğa burcuna geçmesiyle beraber, günlük rutin işlerinde ve çalışma ortamında bir takım değişiklikler yaşayabileceğin 7 yıllık bir döneme girdin. Bu yıl da işlerini farklı bir şekilde yapmaya başlayabilirsin. İş değişiklikleri görülebilir. İşyerinde, çalışma koşullarında ve iş arkadaşlarınla ilişkilerinde bir takım değişiklikler yaşanabilir. Sıra dışı bir işe veya iş ortamına sahip olabilirsin. Daha özgür olabileceğin, kendi planlarını rahatlıkla uygulayabileceğin işlere yönelebilirsin. Tek başına çalışmayı da tercih edebilirsin.
10 Ocak’ta Yengeç Burcunda gerçekleşecek Ay tutulması ve 21 Haziran’da yine Yengeç burcundaki Güneş Tutulmasının etkileriyle bu yılın genelinde, eşinin veya ortağının paralarına ait konular, ortak yatırımlar, miras, vergi, borç, banka veya sigorta işleriyle meşgul olabilirsin. Eline toplu para geçebilir. Yeni ortaklıklar kurulabilir. Mevcut ortaklıklarda değişiklikler yaşanabilir. Eğer varsa mevcut borçlarını yeniden yapılandırma gereği duyabilirsin.
22 Mart’ta Satürn’ün Kova burcuna geçişiyle beraber ortalama olarak 2,5 yıllık bir dönem boyunca, günlük hayatını yeniden organize etme ihtiyacı duyup, zaman kaybı olarak gördüğün işleri yavaş yavaş eleyebilirsin. Böylece daha verimli çalışabilirsin. Bu dönemde derin bir öğrenme isteğiyle bir yandan yeni şeyler öğrenirken diğer yandan öğrendiklerini başkalarıyla paylaşabilirsin. Kariyerinle ilgili bir eğitime de başlayabilirsin. Düşüncelerini yazılı veya sözlü olarak her zamankinden daha iyi aktarabilirsin. Her ne kadar zaman zaman zihinsel yorgunluk hissetsen de bu süreçte kazanacağın bilgilerle, vizyonunu geliştirme imkanına sahipsin. Bu arada kardeşler, komşular veya akrabalarla ilgili bir takım sorumluluklar üstlenebilir veya onlardan kaynaklanan bazı konularla meşgul olabilirsin. Yakın çevrenle ilişkilerinin test edileceği bir döneme giriyorsun.
11 Mayıs- 29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Satürn gerilemesinde, son yıllarda ektiğimizi biçme dönemine giriyoruz. Bu süreçte maddi kaynaklarını nasıl yönettiğini, bu konuda sorumluluklarını yerine getirip getirmediğini gösterecek deneyimler yaşayabilirsin. Eğer geçtiğimiz yılda fazlasıyla iyimser davranıp büyük finansal riskler aldıysan, bu konuda bazı sıkıntılar yaşayabilirsin. Bu arada bu aylar arasında, kendi değerini nelere dayandırdığını, maddi kaynaklar sağlamak için yeteneklerini yerinde kullanıp kullanmadığını da sorgulayabilirsin.
Haziran ayından itibaren yıl sonuna kadar yeni başlangıçlar yapmak için harekete geçebilirsin. Hayatında içten içe bazı şeyleri değiştirme zamanının geldiğini hissedebilirsin. Duygusal ihtiyaçlarını daha iyi fark edip içgüdüsel bir istekle beğenmediğin yönlerini değiştirmeye karar verebilirsin. Bu istekle imajın ve hayata yaklaşım tarzın değişime uğrayabilir. Bu değişim, tüm ikili ilişkilerini de etkileyecektir. Evliliğin başta olmak üzere tüm yakın ilişkilerini sorgulayabilirsin.
Bu yıl sevgiyi, cazibeyi, zarafeti, uyumu, güzelliği, parayı ve kişisel değerleri simgeleyen Venüs gezegeni, 13 Mayıs-25 Haziran tarihleri arasında geriliyor. Sevgiyi ifade etmek ve hissetmek zor olabilir. Bu gerileme dönemi, evlenmek veya evlilik kararı almak, parti ve organizasyonlar için uygun zamanlar değildir. Bu tarihleri dikkate alarak planlama yapmanı öneririm. Aynı zamanda bu dönemde estetik müdahaleler ve aşırı riskli yatırımlardan da uzak durmalısın.
5 Temmuz’da Oğlak Burcunda gerçekleşecek Ay tutulmasıyla beraber finansal anlamda bazı değişiklikler yaşayabilirsin. Yüklü bir ödemeni bitirebilir veya yeni bir ödeme planı oluşturabilirsin. Harcamalarına biraz dikkat etmende fayda var.
Bu yıl özellikle Mars gerilemesinin olduğu 10 Eylül-14 Kasım tarihleri arasında harekete geçmek, önlem almak ve tepki vermekte gecikmeler yaşayabilirsin. Bu dönemde sabrının sınandığını düşünebilirsin. Bu sebepten yeni başlangıçlar için uygun bir zaman olmayacaktır. Çünkü istediğin ilerleme hızını yakalayamayabilirsin. Üzerinde çalıştığın projelerde bir takım aksaklıklar ve engellemeler yaşanabilir. Planladığın zamanda istediğin sonuçları alamayabilirsin. Bunun yerine bu tarihlerde biraz yavaşlayıp, hedeflerini gözden geçirmen ve enerjini harcadığın alanları yeniden değerlendirmen uygun olacaktır. Yeni planlar yapıp yeni stratejiler belirleyebilirsin. Ancak bu planlara yönelik harekete geçmek için, mümkünse, gerilemenin bitmesini beklemelisin. Eğer fırsatın varsa bu tarihlerde dinlenmek veya tatile çıkmak da iyi gelebilir. Çünkü öfkeni kontrol etmekte sorun yaşayabilirsin. Mümkün olduğunca çatışmaya girmemeye dikkat etmelisin. Çünkü bu dönemde çatışmalar gereksiz bir şekilde uzayıp gidebilir ve o konu hakkında bir sonuca ulaşılması güç olabilir. Aynı zamanda gerileme bitene kadar, eğer erteleme şansın varsa önemli ameliyatlardan da kaçınmakta fayda var.
30 Kasım’da İkizler burcunda gerçekleşecek Ay Tutulmasıyla beraber, kendi ihtiyaçlarının farkına varma ve kendini ortaya koyma fırsatların artabilir. Ancak diğer yandan tüm ikili ilişkilerin test ediliyor. Eğer ilişkilerin güçlü ise daha da güçlenirken, zayıflamış ilişkilerin bitişi söz konusu olabilir. Kendi ihtiyaçların ile yakın ilişkide olduğun kişilerin ihtiyaçları arasında dengeyi kurmak için gereken adımları atabilirsin.
Aralık ayından itibaren ortalama olarak gelecek yılın sonuna kadar kardeşlerin, akrabaların veya komşularınla kısacası yakın çevren ile ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu kişilerden destek görebilirsin. Artan öğrenme ve öğretme isteğinle beraber bu alanda birçok güzel fırsatlar yakalayabilirsin. Kısa mesafeli yerlere seyahatlerinde de artış yaşanabilir.