DEĞİŞİME HAZIR MISINIZ?–  ŞUBAT AYI GÜNEŞ VE AY TUTULMALARI

Bazen hayatımızda her şey yolunda giderken keyfimizin ve huzurumuzun bozulmasından korkarız. Bazense bazı şeylerin artık değişmesini isteriz. O yüzden kimi zaman dört gözle beklediğimiz değişimleri kimi zaman korkarak karşılayabiliriz.

Hayatımızda değişimler getiren gökyüzü hareketlerinin başında Güneş ve Ay tutulmaları gelir. Bu tutulmaların doğum haritamızda dokundukları alanlarda artık bir şeyler değişmeye başlayacaktır. Bu değişimler kendimizi ortaya koyuş tarzımızda, fiziksel görüntümüzde, maddi kaynaklarımızda, aile hayatımızda, kariyerimizde, sağlığımızda, günlük işlerimizde, tüm özel ilişkilerimiz ve ortaklıklarımızda, geleceğe yönelik hayallerimizde vs. görülebilir. Bu yüzden her bir tutulmanın etkisi, kişiye göre değişmektedir. Kimimiz yeni bir ev sahibi olabilir, taşınabilir. Kimimiz, evlenebilir, yeni ortaklıklar kurabilir, iş değişikliği vs. yaşayabilir. Kişinin hayatında değişimlerin ve sonlanmaların nerede olacağını doğum haritasına bakarak söyleyebiliriz.

Bu yılın ilk Ay tutulması 11 Şubat 2017’de 22 derece 28 dakika Aslan burcunda ( Türkiye saatiyle saat :03:45’te) , ilk Güneş tutulması ise 26 Şubat 2017’de 8 derece 12 dakika Balık burcunda (Türkiye saatiyle saat 17:54’te) gerçekleşecek.

Bu Ay tutulması, özellikle ilişkilerimize odaklanmamıza sebep oluyor. Tüm yakın ilişkilerimizdeki dengesizlikleri, duygusal açıdan yük olarak gördüğümüz bazı konuları, alışkanlıklarımızı, istek ve ihtiyaçlarımızı, davranışlarımızı görebilme ve sorgulama fırsatını yakalayabiliriz. Bu sorgulamayla beraber, artık neleri geride bırakıp nelere başlamamız gerektiğini daha net görebiliriz. Böylece bir şeyleri sonlandırma gücünü kendimizde bulabiliriz veya şartlar bizi o noktaya getirebilir.

Geride bırakmak istediğimiz eğilimlerimizi, alışkanlıklarımızı ve tutumlarımızı belirleyip yeni başlangıçlar için Güneş tutulmasının enerjisinden yararlanabiliriz. Böylece sahip olduğumuz tecrübelerle eskinin verdiği yıpranmışlıkları ve yorgunlukları geride bırakıp yenilenme şansını yakalayabiliriz.

Değişim herkese kolay gelen bir şey değildir. Okul hayatının ilk gününde bazı çocuklar hemen bulunduğu ortama adapte olurken, bir köşede de gözyaşları içerisinde “ neredeyim ben? “ bakışıyla ürkmüş çocuklar yer alır. Yaşımız geçtikçe tepkilerimiz daha olgun olsa da kimimiz tıpkı okul bahçesinde ilk günden mutlulukla koşabilen bir karaktere sahip olmamıza rağmen kimimiz hala köşedeki ağlayan ürkek çocuklarız. Bu değişim dönemlerinde gerginliğimiz, eskiyi bırakma isteksizliğimiz sebebiyle her zamankinden daha agresif ve düşünmeden hareket etme eğilimi gösterebiliriz. Ayrıca önümüzde engel olarak gördüğümüz herhangi bir kişi veya duruma karşı sabırsız davranabiliriz. Bu sabırsızlığımızı ve gerginliğimizi iyi bir şekilde yönetebilmek, bize gelecek günler için avantaj sağlayacaktır.

Bu senenin ikinci Ay tutulması 7 Ağustos’ta 15 derece 25 dakika Kova burcunda ( Türkiye saatiyle 21:22’de) gerçekleşecek. Bu tutulmanın, Şubat ayında verdiğimiz kararların ve attığımız adımların bir değerlendirmesi niteliğini taşıyacağını söyleyebilirim.

26 Şubat’taki Güneş tutulmasında Balık burcunun yönetici gezegeni Neptün’ün güçlü etkisi içsel gücümüzün farkına varmamız ve yeni başlangıçlar yapabilmemiz için gerekli enerjileri arttırıyor. Bu enerjimizle beraber hayallerimize ulaşmak için bizi destekleyecek yeni arkadaşlıklar ve ilişkiler hayatımızda önemli rol oynayabilir.

Empati yeteneğimiz ve cömertliğimiz geçtiğimiz aylara oranla artıyor. Çevremize karşı daha duyarlı ve şefkatli olabiliriz. Çeşitli yardım dernekleri ve organizasyonlarda yer alarak ruhumuzu besleyebileceğimiz gibi başkalarının da hayatlarında fark yaratabilmenin mutluluğunu hissedebiliriz.

Psişik yeteneklerimizde de artış gözlenebilir.

Bu tutulmaların genel olarak etkileri olumlu olsa da gökyüzündeki diğer açıları da göz önüne aldığımızda bu dönemde hissedilebilecek özgürlük ve heyecan arayışı, bizim düşünmeden ani tepkiler göstermemize sebep olabilir. Bu tepkilere karşı dikkatli olmakta fayda var. Ayrıca etrafımızdaki kişiler tarafından desteklenirken ve şansımız açılmışken kibirli davranmamaya, kendimize güveni ve iyimserliği abartmamaya dikkat edelim.

Hepimize güzel başlangıçların ve sürprizlerin olacağı bir dönem olması dileğiyle.

Sevgiler

Işın Kemancı Işıklar