SATÜRN GERİ GİTME HAREKETİNE BAŞLIYOR

Sabrımızı ve kararlılığımızı test eden zamanın yönetici Satürn, 6 Nisan – 25 Ağustos 2017 tarihleri arasında Yay burcunda geri gidecek. Her yıl yaklaşık 140 gün süren bu gerileme dönemi, uzun süreli hedeflerimizi ve sorumluluklarımızı gözden geçirmek, karşılaştığımız engeller ve kısıtlamalara karşı yeni bir yaklaşım tarzı belirlemek açısından bize fayda sağlar.
Satürn hayatımızdaki sorumluluklarımızı, limitlerimizi ve korkularımızı yapılandırma konusunda bize rehberlik eder. Satürn’ün bulunduğu yerde çabalama, istikrar, korkularla yüzleşme, engeller ve kısıtlamalar vardır. Kişinin kendini disipline etmesinde ve seçimlerinin sonuçlarını ile yüzleşmesinde etkilidir. Gösterdiğimiz sabır ve kararlılığa bağlı olarak, bu sabrımızın ve azmimizin meyvelerini toplarız. Karma gezegeni olarak da bilinen Satürn “ Ne ekersen onu biçersin” felsefesini bize gösterir. Özellikle gerileme döneminde geçmişte yaptıklarımızın sonuçlarıyla yüzleşmeye başlarız.
6 Nisan ‘da Satürn’ün gerileme sırasında Venüs ile kare açı yaptığını görüyoruz. Venüs gezegeni 15 Nisan’a kadar geri gidiyor. Bu gerilemenin etkilerini “ Kendinizi Seviyor musunuz? “ adlı yazımda sizlerle paylaşmıştım. Gerilemekte olan bu iki gezegenin aralarındaki açı, kişinin kendini yalnız, sevgisiz, güvensiz ve değersiz hissetme duygularını arttırıyor. Bu durum kişinin hem kendisi hem de ilişkileri için zorlayıcı olabilir. Hislerimizi mantık çerçevesinde değerlendirmek ve kontrol altında tutmak için çaba göstermekte fayda var. Aksi takdirde kendimizi çözümlemesi daha güç durumlar içerisinde bulabiliriz.
Aynı zamanda finansal açıdan da dikkatli olmak gerekiyor. Gereksiz risklere girmemeye ve yüksek harcamalar yapmamaya özen göstermeliyiz. Sorumluluklarımızdan kaçmamak, mümkün olduğunda dengemizi korumaya çalışmak ve kendimizi iyi hissettiren şeylerle ilgilenmekte fayda var. Neyse ki bu gerileme döneminde yaşanacak Güneş- Ay üçgen ile Mars – Pluto üçgen açıları bize destekleyici enerjilerini sunuyor.
Doğum haritanızın etkilendiği alana göre bu gerileme sırasında sorumluluk üstlenmek ve sınır çizmek konularında bir takım sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ebeveynler veya otorite konumundakilerle çatışmalar olabilir. Gerileme sırasında o gezegenin simgelediği konularda desteğimiz azdır. Diğer bir deyişle disiplinin, istikrarın ve yapılandırmanın gezegeni Satürn’ün gerilemesi esnasında yorgunluk, yalnızlık hissi daha sık görülebilir. Konsantre olmakta güçlük çekilebilir. Kişi kendi gücünden şüphe edebilir. Bir takım korkular ve suçluluk duyguları hissedebilir. Kontrolü kaybetme korkusu artar. Kendimizi fiziksel ve duygusal olarak çok güçlü hissetmeyebiliriz.
Bu gerileme döneminde yaşanan olaylar bize ipucu verme niteliği taşır. Üzerinde düşünülecek, yapılandırılacak ve revize edilecek konular artık ortadadır ve ele alınmayı bekler. Öğretmen Satürn, hiç kolay olmasa da derslerimizi öğrenmemizi talep eder. Bu dönemde bir çeşit teste tabii tutuluruz. Hedeflediklerimize ulaşmak konusundaki kararlılığımız ve gücümüz yaşadığımız engeller, gecikmeler ve kısıtlamalarla sorgulanır. Bu gerilemenin sonunda ise pes etmeyen kazanır ve ödülünü alır.

Sevgilerimle

Işın Kemancı Işıklar