Mitolojide tanrıların habercisi Merkür (Hermes), yeryüzünde olanları tanrılara aktaran ve onların mesajlarını ileten bir görev üstlenmiştir. Merkür’ün temel fonksiyonları düşünmek, konuşmak, yazmak, algılamak, iletişim ve network kurmak, veri toplamak ve bunları dağıtmaktır.

Merkür’ün geri gitmesi* temel fonksiyonlarında bazı aksaklıklar oluştursa da ilgilendiğimiz işlerde bir süreliğine geri çekilip hayatımızdaki bazı konuları tekrar ele alıp değerlendirmek ve düzenlemek açısından bir fırsat yakalamış oluruz.

2015 yılında ilk olarak 21 Ocak- 11 Şubat tarihleri arasında Kova burcunda gerileyen Merkür, 19 Mayıs – 11 Haziran ( İkizler burcunda) ve 17 Eylül-9 Ekim ( Terazi burcunda) tarihleri arasında da geri gidecek.

Bu dönemlerde nelere dikkat edelim?

·       Kulağa çok hoş gelse de imzalanıp onaylanacak yeni antlaşmalara çok dikkat edelim. Antlaşmalarımızı erteleme şansımız varsa bu dönemde erteleyim. Eğer böyle bir şansımız yoksa detayları iyice incelemek ve konuşmakta fayda var. Ayrıca üzerinde konuştuğumuz konuların gerilemenin ardından değişikliğe uğrayabileceğini göz önünde bulundurup esnek olalım.
·       Göndereceğimiz maillere hatta yüz yüze veya telefonla  yapacağımız görüşmelerimizde kullandığımız kelimelere çok dikkat edelim. Çünkü “Ben bunu demek istememiştim. Beni yanlış anladın. “cümlelerini duyabileceğimiz bir dönem.
·       Önemli maillerimizin, evrak ve dosyalarımızın ilgili adrese gittiğinden emin olalım. Karşı tarafa ulaşmama olasılığı yüksek.
·       Önemli dosyalarımızı bir yere yedekleyelim. Bilgisayarımızda yaşanacak sistem problemi sebebiyle sıkıntılı anlar yaşayabiliriz.
·       Hemen sonuca ulaşma eğilimine dikkat. Şartlar değişebilir ve verilen kararlardan daha sonra pişmanlık duyulabilir. Önemli atılımları bu dönemde yapmamakta fayda var.
·       Çok acil değilse başta elektronik eşya olmak üzere büyük alışverişlerimizi, alım-satım işlerimizi erteleyelim. Görmeden, emin olmadan bir şeyler satın almayalım. (İnternet alışverişlerimiz hayal kırıklığı yaratabilir. )
·       Bir tanıtım kampanyası başlatmak için mümkünse gerilemenin bitmesini bekleyelim.
·       Eğer bir işverenseniz, bu dönemde yeni eleman alımını tercih etmemelisiniz. Bu dönem işe uygun aday seçimini zorlaştırabilir.
·       İsteğe bağlı bir estetik operasyonu veya herhangi bir cerrahi müdahaleye girişmeyelim.
·       Seyahatlerimizde bagajlarımıza isim-adres bilgilerini eklemeyi unutmayalım.

Nelere odaklanalım?

·       Yeni bir şeylere başlamaktansa yarım kalan işlerimizi toparlamak, tekrar ele alıp düzenlemek
·       Kendimizi analiz edip, öz eleştirimizi yapmak
·       Eski dostlarımıza vakit ayırmak
·       Bol bol müzik dinlemek
·       İçsel, manevi çalışmalar yapmak
·       Affetmek
·       Şifalanmak, şifa vermek
·       Hayal kurmak  için oldukça ideal bir dönemdeyiz.

Sevgilerimle

Işın Kemancı Işıklar

*Aslında yörüngesinde gezegenler geri gitmezler ancak dünyadan bakıldığında optik bir yanılgı nedeniyle bazı zamanlarda duruyor ve geri gidiyor gibi görünebilirler. Bu sebepten bazı zamanlarda astrolojide gezegenlerin geri gittiği belirtilir.

Kaynakça: İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2014