KOVA BURCU 2020

Sevgili Kova,
Geçen yıl Uranüs’ün Boğa burcuna geçmesiyle beraber, korkularından ve bilinçaltı şartlanmalarından kurtulup, eğilimlerinin farkına varabileceğin ve hayatını daha iyi şekillendirebileceğin 7 yıllık bir döneme girdin. Bu yıl da seni kısıtladığını düşündüğün bazı şeyleri hayatından çıkartabilirsin. Bazı davranışlarının farkına varıp bunları değiştirme kararı alabilirsin. Ruhsal açıdan kendini yenilemek amacıyla, bilinçaltı çalışmaları, meditasyon veya bir takım psikolojik analiz tekniklerinden faydalanabilirsin. Toplum yararına yapacağın gönüllü çalışmalar da kendini iyi hissetmeni sağlayacaktır. Bu yıl, aynı zamanda sağlığına daha fazla özen gösterebilir, beslenme düzenini değiştirebilir ve zararlı alışkanlıklarından kurtulabilirsin.
2020’de eve ait konularda bir takım değişiklikler olabilir. Beklenmedik bir anda yaşadığın çevreden veya evinden ayrılabilirsin. Taşınma kararı alabilirsin.
10 Ocak’ta Yengeç burcunda gerçekleşecek Ay tutulmasının ve 21 Haziran’da gerçekleşecek Güneş Tutulmasının etkisiyle, bu yılın genelinde günlük işlerinde, çalışma ortamında ve çalışma tarzında bir takım değişiklikler yaşayabilirsin. Çalışma koşullarını değiştirmek için harekete geçebilirsin. Projelerini başarıyla tamamlayabilir ve kendini geliştirmek istediğin bir alanda, konunun uzmanı bir kişinin yanında çalışma fırsatı bulabilirsin.
22 Mart’ta Satürn’ün Kova burcuna geçişiyle beraber ortalama olarak 2,5 yıllık bir dönem boyunca, kendini daha net ve gerçekçi bir biçimde tanıyıp değerlendirebileceğin bir takım olaylarla karşı karşıyasın. Özgüvenini arttırmak, başkalarının onaylarından bağımsız ne istediğini belirlemek ve kendini ortaya koyuş tarzını değiştirmek için harekete geçebilirsin. Sadece psikolojik anlamda değil, fiziksel görünüşünde de bir takım değişiklikler yapma ihtiyacı duyabilirsin. Hayata yaklaşım şeklin yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Sorumluluklarının arttığını ve daha fazla olgunlaştığını hissedebilirsin. Yaşamındaki bazı şeyleri iyileştirmek için gereken azmi, sabrı ve isteği kendinde buluyorsun. Uzun dönemli hedeflerin için bu dönemde adımlar atabilirsin.
11 Mayıs- 29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Satürn gerilemesinde, son yıllarda ektiğimizi biçme dönemine giriyoruz. Yüzleşmekten kaçındığın bazı konularla uğraşmak zorunda kalabilirsin. Sana artık hizmet etmese de hayatında tutmakta ısrar ettiğin şeyleri, bırakmanı gerektiren olaylar deneyimleyebilirsin. Bununla birlikte, eğer son yıllarda bu konularda kendinle yüzleşecek gücü ve cesareti bulduysan, olumlu anlamda gelişmeler yaşayacağın, emeklerinin karşılığını alacağın aylar olacak.
Haziran ayından itibaren yıl sonuna kadar geleceğe yönelik yeni hedefler ve projeler belirleyebilir ve bu konuda seninle aynı idealleri paylaşan kişiler tarafından desteklenebilirsin. Üzerinde çalıştığın bir projeyi başarıyla bitirebileceğin gibi yaratıcılık gerektiren tüm projeleri başarıyla yürütebilirsin. Yeni arkadaşlar edinebilir ve yeni sosyal grupların içerisinde yer alabilirsin.
Bu yıl sevgiyi, cazibeyi, zarafeti, uyumu, güzelliği, parayı ve kişisel değerleri simgeleyen Venüs gezegeni, 13 Mayıs-25 Haziran tarihleri arasında geriliyor. Sevgiyi ifade etmek ve hissetmek zor olabilir. Bu gerileme dönemi, evlenmek veya evlilik kararı almak, parti ve organizasyonlar için uygun zamanlar değildir. Aynı zamanda aynı tarihler arasında estetik müdahaleler ve aşırı riskli yatırımlardan da uzak durmalısın.
5 Temmuz’da Oğlak Burcunda gerçekleşecek Ay tutulmasıyla beraber, dinlenme ve ruhunu yenileme ihtiyacı duyabilirsin. Fiziksel ve duygusal anlamda kendini değerlendirmek için uygun bir döneme giriyorsun. Hayat temponu biraz yavaşlatıp dengede olmaya çalışmalısın. Kendine gereken zamanı ayırmalısın. Başkalarına yardımcı olmaya çalışırken kendini çok fazla yıpratmamaya da dikkat etmelisin. Onların problemlerini kendi problemlerin haline getirebilirsin. Bu aydan itibaren yıl sonuna kadar üzerinde çalıştığın projelerde de istediğin sonuçlara ulaşabilirsin.
Bu yıl özellikle Mars gerilemesinin olduğu 10 Eylül-14 Kasım tarihleri arasında harekete geçmek, önlem almak ve tepki vermekte gecikmeler yaşayabilirsin. Bu dönemde sabrının sınandığını düşünebilirsin. Bu sebepten yeni başlangıçlar için uygun bir zaman olmayacaktır. Çünkü istediğin ilerleme hızını yakalayamayabilirsin. Üzerinde çalıştığın projelerde bir takım aksaklıklar ve engellemeler yaşanabilir. Planladığın zamanda istediğin sonuçları alamayabilirsin. Bunun yerine bu tarihlerde biraz yavaşlayıp, hedeflerini gözden geçirmen ve enerjini harcadığın alanları yeniden değerlendirmen uygun olacaktır. Yeni planlar yapıp yeni stratejiler belirleyebilirsin. Ancak bu planlara yönelik harekete geçmek için, mümkünse, gerilemenin bitmesini beklemelisin. Eğer fırsatın varsa bu tarihlerde dinlenmek veya tatile çıkmak da iyi gelebilir. Çünkü öfkeni kontrol etmekte sorun yaşayabilirsin. Mümkün olduğunca çatışmaya girmemeye dikkat etmelisin. Çünkü bu dönemde çatışmalar gereksiz bir şekilde uzayıp gidebilir ve o konu hakkında bir sonuca ulaşılması güç olabilir. Aynı zamanda gerileme bitene kadar, eğer erteleme şansın varsa önemli ameliyatlardan da kaçınmakta fayda var.
30 Kasım’da İkizler burcunda gerçekleşecek Ay Tutulmasıyla beraber, romantik ilişkilerin, gruplar veya organizasyonlar içindeki arkadaşlıkların test ediliyor. Bazı ikili ilişkilerinde sonlanmalar yaşanabilir. Sana daha çok hitap ettiğini düşündüğün yeni gruplar içerisinde yer alabilirsin. Bu tarihten itibaren çocuk sahibi olma veya çocuklarla ilgili bazı konular da gündemine gelebilir.
Aralık ayından itibaren ortalama olarak gelecek yılın sonuna kadar hayatında yeni başlangıçlar yapabileceğin uygun fırsatları yakalayabilirsin. Kendini daha çok keşfedip, ortaya koyabilirsin. Sorunlarına kolaylıkla çözüm yolları bulabilirsin. Özgüvenin ve hoşgörün artıyor.