Kendini nasıl tanırsın?

Ailen, birlikte çalıştığın insanlar, tüm sevdiklerin, açık düşmanların kısaca etkileşimde olduğun herkes, senin nasıl biri olduğuna dair kendin hakkında bir algı oluşturmanı sağlar. Kendini tanıma süreci uzun bir yolculuktur. Bu yolculukta bize yardımcı olacak birçok aracımız vardır. Astrolojide doğum haritamızın yorumlamasının da bu araçlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok kehanet yöntemiyle karıştırılan doğum haritasının ne demek olduğunu kısaca  tanımlarsak;

“Doğum haritası, bir insanın, bir ülkenin, bir evliliğin, bir şirketin, bir şeyin( kısaca doğan herşeyin) doğduğu anda dünyaya geldiği yerin enlem ve boylamına gore çizilen, üzerine Güneş, Ay ve gezegenlerin konumlarının işaretlendiği bir gökyüzü haritasıdır.”1

Doğduğumuz anda gökyüzünün bir fotoğrafının çekildiğini düşünün. Bu fotoğraftaki tüm gezegenlerin, evlerin ve burçların bulunduğu yerler, aralarındaki açılar, birbirleriyle etkileşimlerinin bizim üzerimizde etkileri vardır. Bunların çalışılması sonucunda harita yorumu çıkarılır. Bu çalışma için doğum tarihi( gün/ay/yıl), doğum yeri, doğum saati bilgileri gerekmektedir.

Birçok kişinin bildiğinin aksine doğum haritası yorumu, gelecek haftamızın, gelecek yılımızın öngörülerinde bulunmak değildir. Ancak harita yorumumuz, geleceğimizi şekillendirmemizde bize kılavuzluk edebilecek önemli bir araçtır. Gerçek yeteneklerimizi keşfedip, yukarıdaki fotoğrafta  Eistein’ın söylediği gibi eğer bir balıksak yıllarımızı boşu boşuna ağaca tırmanmaya çalışmakla harcamamayı öğrenebiliriz.

Haritamız sayesinde;

·       Bize özgü yaşam amacımız

·       Güçlü ve zayıf yönlerimiz, gizli yeteneklerimiz,eğilimlerimiz

·       Bir ilişkide gerçekten neye önem verdiğimiz, ne aradığımız

·       İş  ve eğitim hayatımızda en başarılı olduğumuz alanlar

·       Doyuma ve mutluluğa ulaşmamızın önünde engel olarak duran bilinçaltımızdaki enerjiler ve dengesizlikler,

başta olmak üzere birçok sorumuza cevaplar bulabiliriz. Bu konuda bize ayna tutacak önemli bir çalışma olan harita yorumunu yaptırmadan önce unutmamak gerekir ki; astrolojiyi öğrenmek ve çalışmak akademik bir süreçtir. Tıpkı bir akademisyen gibi çalışmayı gerektirir. Bu sebepten bu konuda bir destek almadan önce konusunda uzman kişilerle görüşmek önem taşımaktadır.

1 Barış İlhan, Astroloji Dersleri, syf.27