30 yaşından sonra Yükselen burcumuz

Astrolojiyle ilgili bana en çok sorulan sorulardan biri “Belirli bir yaştan sonra yükselen burcumuzun özelliğini gösterirmişiz. Bu doğru mu?” oluyor.
Güneş Burcumuz, Yükselen ve Ay burcumuz karakterimizin oluşumunda önemli etkileri olan burçlardır.
Güneş burcu kişinin özü, kimliği, temel yaşam isteklerini simgeler. Örneğin Boğa burcu olan bir kişi için huzur, maddi ve manevi güvenlik temel yaşam isteklerini belirler.
Ay burcu duygusal ihtiyaç ve yaklaşımımızı, bilinçaltımızı, çocukluk döneminden gelen şartlanmalar ve alışkanlıklardan doğan bilinçdışı tepkileri, kişinin kendi hakkındaki duygularını ifade eder. Çoğu zaman bu özelliklerin farkında bile olmayız. Örneğin Ay burcu Akrep olan bir kişi hayatı akışa bırakmakta zorluk çeker. Her şeyin kontrolü altında olmasını ister. Bu kontrolü sağladığını düşündüğünde kendini duygusal olarak güvende hisseder.
Yükselen burcumuza gelince o da dünyayı nasıl algıladığımızı ve dolayısıyla dünyaya nasıl bir yaklaşım benimsediğimizi , yani kişiliğimizi nasıl oluşturduğumuzu gösterir. Başka bir deyişle sosyal maskemizdir ve yaşımız ilerledikçe içinde yaşadığımız kültüre, topluma, girdiğimiz çevrelerde edindiğimiz rollere göre şekil alır. Astrolojik açıdan “ şu yaştan sonra artık yükselenimizin özelliğini gösteririz diyemeyiz.” Her yaşımızda bunun etkilerini farklı şekilde sergileyebiliriz. Yükseleni Aslan burcu olan bir çocuk çok neşeli, eğlenceli ve komik bir sosyal maske taşırken, yetişkinliğinde iyi bir lider veya sahne sanatçısı yönüyle ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra Güneş burcumuz, Ay burcumuz ve diğer gezegenlerin tüm kombinasyonları sonucunda yükselenin özellikleri tamamıyla baskılanabilir veya vurgulanabilir. Bu durumda da bazen dediğimiz gibi “Bu nasıl Aslan, nasıl Kova burcu gibi” yorumlar yapabiliriz.
En favori burcunuz yükselen burcunuz olsa bile anlayacağınız ne 30 ne 40 ne de 50’li yaşlarda sadece onun özelliklerine bağlı bir ömür geçirme olasılığına sahip değiliz