DEĞİŞİM ZAMANI

“ Her şey bir başka şeye dönüşür ve hiç bir şey aynı kalmaz.” Heraclitus

Hayatımızda bazı dönemler bizi mevcut yapıları yıkmaya, yeni sayfalar açmaya, hiç düşünülmeyeni düşünüp harekete geçmeye zorlar. Bazen cesaret bile edemediğimiz değişimlere sürükleniriz ister istemez. Ani  gelişmeler, çeşitli sürprizler kadersel faktörlerle yer alır hayatımızda. Bazende etrafımızdaki duvarlar ve kurallar bunaltıp içimizdeki isyan duygusunu hatırlatır bizlere. “Zaman değişim, yenilenme zamanı” dır.

Astrolojide değişim, yenilenme dediğimizde sahneyi Kova burcunun yönetici gezegeni Uranüs alıyor. Değişimin, buluşların, devrimlerin, sıradışılığın, başkaldırıların, kopuşların, isyanların, hümanizmin, teknolojik gelişmelerin, özgürlüğün gezegenidir Uranüs. “Hadi değiş! Yık duvarları!” diye haykırır adeta bize. Satürn’ün katı kuralları karşısında bir nevi güçler dengesi oluşturur. Doğum haritamızda etkisini gösterdiği alanlarda bizi değişime sürükler. Çok güvendiğimiz yapıların bile birdenbire yerle bir olduğunu görebiliriz. Artık bize dar gelen, kısıtlayan alanlardan özgürleşme ihtiyacıyla harekete geçebiliriz. Ani, zorlayıcı, güçlü ve etkili değişimle beraber hayatımız yeni bir yön alır.

Uranüs bu yıl 30  Temmuz-29 Aralık 2016 tarihleri arasında Koç burcunda geri gidecek.

Bu dönemin etkilerine kısaca bakacak olursak;

-Ani bir özgürlük ihtiyacı ve yenilenme dürtüsü hissedebiliriz

-Çok yoğun toplumsal baskı ve bunlara başkaldırı görülebilir. Özgürlük isteği ve sınırları kaldırma ihtiyacı yıkıcı, aşırı muhalif, isyankar tutum sergilememize sebep olabilir.

-İkili ilişkilerimizde düzenleme ve değişim yaşayabiliriz. Bu bazı ilişkileri yeniden canlandırma ve yenileme dönemi olacağı gibi bazıları için hayal kırıklığına neden olabilir.

-İnsan davranışları, psikoloji üzerine çalışmak için ideal bir dönem olup derin psikolojik analiz ihtiyacı hissedebiliriz. “Bu neden böyle? “ sorusu birçok konuda çıkış noktamız olabilir.

-Sezgilerimiz güçlenir.

-Yaratıcılığımız artar.

-Bu dönemde aşırı öfke ve stres duygularımızı dengelemek için bulmaca çözmek, satranç vb. akıl oyunlarıyla meşgul olmak, spor yapmak iyi gelebilir.

-Bitirilmemiş, yarım kalan işlerimizi hatırlatacak ve tamamlatacak gündemlerimiz olabilir.

-Bazı kişiler sebepsiz bir şekilde karakterlerinin değiştiğini düşünebilir. Duygusal çalkantılar ve çatışmaya girme isteği görülebilir. Genelde çok kontrollü olan kişiler, daha doğal ve spontan yaşama eğilimi gösterebilir. Çok dışa dönük insanlar birdenbire daha içe dönük ve çekingen davranabilir. Bazıları kendini soğuk, kaba ve dengesiz hissedebilir.

-Evinizdeki elektrik tesisatında bir sorun varsa ya da eski ise bu dönemde kontrol ettirin. Gerekirse yenileyin. Bilgisayarınızı geceleri kapatmaya özen gösterin. Uzun bir seyahate çıkacaksanız evden çıkmadan gerekli elektrik kontrollerini yapın. Bazı elektrikli ev aletlerini çalışır durumda bırakabilirsiniz.

Uranüs gerilemesi, bizim gerçekçi olmamızı ve korkularımızla yüzleşmemizi talep eder. Kısacası uyanmamızı, silkinmemizi ister. Kendi yarattığımız ve içine hapsolduğumuz şartları yıkma ve değiştirme fırsatının olduğu dönemlerdir. Böylece gerçekte kim olmak istediğimize dair adımlar atmamızı kolaylaştırır. Hayata farklı bir bakış açısıyla bakıp yeniliklere yer açma zamanıdır. Eğer kötü bir ilişkinin içerisindeysek, sevmediğimiz bir işi yapıyorsak veya sevmediğimiz bir yerde yaşantımızı sürdürüyorsak, kısacası kendimiz olamıyorsak, bu gerileme hareketi ile birlikte Uranüs bize gerekli sinyalleri göndermeye başlayacak. Bazen hemen anlaşılmasa bile bu dönem boyunca hissettiğimiz huzursuzluk, rahatsızlık ve stres duygusu gerekli alanlarda bizi değişime zorlayacak. Gerçekten ne istediğimize dair kendimizi cesurca sorgulayıp  özgür irademizle adımlar atmamız gereken dönemler içinde olacağız.

Uranüs’ün bu hareketi bittiğinde artık eskimiş, değerini kaybetmiş ve bize hizmet etmeyen şeylerden ayrılmış, yeni bir yolculuğa çıkmış olacağız.

Sevgilerimle

Işın Kemancı Işıklar