17 MART 2018 BALIK BURCUNDA YENİ AY

Yunan Mitolojisinde Kayron’un(Chiron) ilginç bir hikayesi vardır. Kayron’un babası Kronos(Satürn) ve annesi peri Philyra’dır. Yarı at, yarı insan şeklinde doğmuştur. Ölümsüzdür. Oldukça akıllı ve deneyimli biri olan Kayron, pek çok Yunan kahramanına öğretmenlik yapmıştır. İyi bir kahin ve iyi bir şifacıdır. Bir gün Kayron, Herakles’in zehirli oku tarafından yanlışlıkla kalçasından vurulur. Bu yaranın panzehiri olmadığı için başkalarına tedavi sanatlarını öğreten Kayron, kendisini iyileştiremez ve yaşadığı sonsuz acılardan sonra, bu acının son bulması için ölümsüzlüğünden feragat etmek zorunda kalır. Zeus, Kayron’un ölümsüzlüğünü Prometheus’un ölümlülüğü ile değiştirir.

Doğum haritalarımızda Kayron’un bulunduğu yer, bizim iyileşmeyen yaramızı temsil eder. Kendimizi hayatımızın neresinde yetersiz ve yaralı hissettiğimizi gösterir. Bu alanda yaşadığımız tüm zorluklar ve çelişkiler sebebiyle, sürekli olarak yenilenmek ve değişmek zorunda kalırız. Aynı zamanda tüm bu mücadelelerle beraber bu alanda bilgelik kazanabilir, başkalarına rehberlik edebilir, şefkat ve merhametimizi arttırabiliriz.

Zaman zaman yaşadığımız bazı şeylerle yaramıza tuz basılmış gibi hissedebiliriz. Ancak aynı zamanda bu durum, o konunun tekrar masaya yatırılması ve yeni bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğini işaret eder. 17 Mart’ta Türkiye saatiyle saat 16:13’de Balık burcunda gerçekleşecek Yeni Ay’ın etkisi de bizi bu anlamda harekete geçiriyor. Ortalama iki haftalık süre içerisinde, kendimizi iyileştirmek için neler yapmamız gerektiğini daha net görebiliriz. Farkındalığımız yükseliyor. İhtiyaçlarımızı belirleyebilir ve gerçekçi bir şekilde yeni çözümler bulabiliriz.

Aynı gün Mars’ın Oğlak burcuna geçişiyle beraber, anlık tepkilerden ziyade, adımlarımızı sonuçlarını düşünerek atmamız kolaylaşıyor. Enerjimizi daha sağlıklı bir şekilde kullanabiliriz. Özdenetimimiz artıyor. Bu arada özellikle ikili ilişkilerimizde karşımızdakine gereken esnekliği gösterip göstermediğimizi sorgulamakta fayda var. Mars, 16 Mayıs 2018’e kadar Oğlak burcunda kalacak.

Sevgilerimle

Işın Kemancı Işıklar