YENİ BİR DÖNEME GEÇİŞ

2020 yılı önemli bir yıl. Bu yıl ki gezegen hareketlerine bakılarak söylenebilir ki artık büyük değişimler döneminin içerisindeyiz. İlk olarak 12 Ocak’ta Oğlak burcunda gerçekleşen Satürn-Pluto kavuşumu, hepimizi etkilemeye başladı. Şimdi de 20 Aralık 2017’den beri Oğlak burcunda olan Satürn, 22 Mart 2020’de Kova burcuna geçiyor. Gerileme hareketiyle 2 Temmuz- 17 Aralık tarihleri arasında yeniden Oğlak burcuna geçse de 17 Aralık 2020’den itibaren 2023’e kadar Kova burcundaki yolculuğuna devam edecek.
Zamanın efendisi Satürn, bizi büyüten ve disipline eden bir gezegendir. Üzerimizde zaman zaman baskı, gecikme ve korku yaratarak gücümüzü fark etmemizi sağlar. Özellikle doğum haritamızdaki etkilerine bağlı olarak, hayatımızda bazı önemli kararların alınmasında büyük rol oynar. Odaklanmamız gereken alana bakmamız için bizi zorlar ve oradaki yapıları yeniden gözden geçirmemize sebep olur. Hoşumuza gitse de gitmese de bizi gerçeklerle yüzleştirir ve sorumluluklarımıza sahip çıkmamız gerektiğini hatırlatır. Böylece bizi büyütür ve olgunlaştırır.
Satürn burç değiştirdiğinde, (doğum haritamızdaki konumuna göre) hayatımızın zaman zaman yorulup bunaldığımız, ancak sonucunda birçok şey öğrenip tecrübe kazandığımız bir alanından, yeni deneyimler yaşayacağımız başka bir alanına doğru yolculuğa çıkarız. Satürn yöneticisi Oğlak burcundayken, hayatımızdaki bazı yapıları kurma ve muhafaza etme konusunda mücadele gücümüzü sınadı. Ancak çok çalışırsak emeğimizin karşılığını alabileceğimizi bize hatırlattı. Bu dönemde hayatımızda yer alan bazı otorite figürleriyle ilgili zorlanmalar, kısıtlamalar ve hayal kırıklıkları yaşamış olabiliriz.
Satürn Kova burcuna geçtiğinde ise toplumsal farkındalık önem kazanıyor. Mevcut yapıların yavaş yavaş etkisini kaybedeceği ve olaylara farklı bakış açılarıyla bakmaya başlayacağımız bir döneme giriyoruz. Bu dönemde yaşadığımız toplumun bir parçası olduğumuzu, yaşanan olaylardan hepimizin etkilendiğini, sosyal hayatımızı belirleyen kuralların ve özgür bir birey olmanın önemi vurgulanıyor. Bilim ve teknoloji alanında dikkat çekici, başarılı ve yaratıcı adımlar atılabilir. Uzay ve havacılıkla ilgili konularda önemli gelişmeler olabilir.
Kişisel olarak baktığımızda ise hedeflerimiz ve beklentilerimiz de daha yaratıcı, sıra dışı, gerçekçi ve akıllı davranmamız gereken değişiklikleri yaşamaya başlıyoruz. Kalıcı dostluklar daha fazla önem kazanıyor. Bazı arkadaşlıklar son bulabilir veya daha fazla güçlenebilir. Bizden yaşça büyük kişilerle yeni arkadaşlıklar kurabilir, onların tecrübelerinden yararlanabiliriz.
Satürn’ün etkisini hissettiğimiz alanlarda yapmamız gerekenlere odaklanmak, çok çalışmak, gerçekçi olmak, sabretmek ve bize hizmet etmeyen bazı şeyleri artık hayatımızdan çıkarabilmeyi başarmak akıllıca olacaktır. Kurban psikolojisine girmektense, yaşadıklarımızı hayatımızın bizi olgunlaştıran yeni bir dönemi ve yolculuğumuzun bir parçası olarak görmek önem taşıyor.
Yükselen Burçlarımıza göre genel olarak bu dönemden nasıl etkileneceğimize bakacak olursak ;
Sevgili Koç; yeni hedefler belirlediğin ve bunları yapılandırdığın bir döneme giriyorsun. İnisiyatifini ve liderliğini ele alıp önemli adımlar atabilirsin. Aynı zamanda arkadaşlıklarını ve içinde bulunduğun sosyal gruplarla ilişkilerini daha farklı değerlendirmeye başlıyorsun. Bazı arkadaşlıkların sonlanabilir. Bazı arkadaşlarının da sorunlarıyla ilgilenmek durumunda kalabilirsin. Kendine en çok uyan grup aktivitelerine yönelebilirsin.
Sevgili Boğa; toplumsal statü ve kariyerinle ilgili yeni bir yapılandırma yolculuğuna başlıyorsun. Sorumlulukların artabilir. Çok sabırlı olsan da zaman zaman sabrının sınandığını düşünebilirsin. Bu dönemde hayatındaki otorite figürleriyle de ilişkilerinde önemli değişimler yaşayabilirsin.
Sevgili İkizler; yeni bir şeyler öğrenmek amacıyla harekete geçebilirsin. Üniversiteye gidebilir veya yüksek lisans yapabilirsin. Ayrıca ilgilendiğin bir alanda eğitim almayı planlayabilirsin. Uzak yerlere seyahatler gündeme gelebilir. Bu süreçte sıra dışı kişilerle tanışabilir ve bu kişiler aracılığıyla hayata bakış açını değiştirecek şeyler yaşayabilirsin.
Sevgili Yengeç, yakın ilişkiler, ortak finansal kaynaklar, vergi, sigorta, borç veya miras gibi konular gündemini oluşturabilir. Bu alanda yaşayacaklarının etkisiyle de hayata yaklaşım tarzın ve bakış açın değişebilir. Sahip olduğun gücün farkına varabileceğin deneyimler yaşayabilirsin. İlişkide bulunduğun kişiler sana bu konuda ayna tutabilir.
Sevgili Aslan; evliliğin, ortaklıkların kısacası tüm yakın ikili ilişkilerinde, gerçekten ne istediğini sorgulayabilir ve sorumluluklarını yeterince üstlenip üstlenmediğini fark edebilirsin. İlişkilerinde davranış tarzını değiştirmen gereken deneyimler yaşayabilirsin. Bu süre içerisinde bir ilişkini bitirmek veya ciddileştirmek için gerekli adımları atabilirsin. Bu dönemde yeni ortaklıklar kurma veya mevcut ortaklıkları sağlamlaştırma konuları gündeme gelebilir.
Sevgili Başak; çalışma ortamında bazı değişiklikler yaşayabilirsin. Günlük işlerinde ve iş ortamındaki sorumluluklarında artış yaşanabilir. Zamanını ve enerjini daha verimli kullanmak için işlerini yeniden organize etme gereği duyabilirsin. Sağlığın başta olmak üzere ertelediğin veya görmezden geldiğin konulara önem gereken bir döneme giriyorsun. Zararlı alışkanlıklarını bırakabilir ve düzenli olarak spor yapmaya başlayabilirsin.
Sevgili Terazi; bu zamana kadar hobi olarak değerlendirdiğin bazı çalışmalarını disiplinli bir biçimde yapılandırıp işe dönüştürebilirsin. Ayrıca sosyal aktivitelerinde bazı değişiklikler olabilir. Seni başkalarından farklı kılan özel yetenek ve becerilerini keşfedebileceğin bir döneme giriyorsun. Aşk hayatını objektif bir şekilde değerlendirip özgürlüğünü kısıtlayan ilişkilerini sonlandırabilirsin.
Sevgili Akrep; yaşamındaki önemli kişisel ve psikolojik gelişimleri bu süreçte yaşayabilirsin. Geçmişine dair bazı konular, bu zamana kadar sana engel olan korkular ve çocukluk şartlanmalarınla yüzleşebilir ve bunları iyileştirmek için harekete geçebilirsin. Aile ortamında ve tüm kişisel ilişkilerinde yeni bir yapılanmaya gidebilirsin. Bu alanda sorumluluklarında artış yaşanabilir. Hayatını organize ederken taşınabilir ya da evini yeniden dekore etme ihtiyacı duyabilirsin.
Sevgili Yay; günlük hayatını yeniden organize etme ihtiyacı duyup, zaman kaybı olarak gördüğün işleri yavaş yavaş eleyebilirsin. Bu dönemde derin bir öğrenme isteğiyle bir yandan yeni şeyler öğrenirken diğer yandan öğrendiklerini başkalarıyla paylaşabilirsin. Kariyerinle ilgili eğitimler de gündemine gelebilir. Bu arada yakın çevrenle ilişkilerinin test edileceği bir döneme giriyorsun.
Sevgili Oğlak; Satürn Kova’dayken kendi değerini nelere dayandırdığını, yeteneklerini yeterince kullanıp kullanmadığını sorgulayabilirsin. Ayrıca harcama yapmaktan çok maddi kaynaklarını korumaya yönelmen uygun olacaktır. Bu dönemin sonunda güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfedebilir ve daha güvenli bir şekilde yoluna devam edebilirsin. Özgüvenini yüksek tutman önem taşıyor.
Sevgili Kova, özgüvenini arttırmak, başkalarının onayından bağımsız ne istediğini belirlemek ve kendini ortaya koyuş tarzını değiştirmek için güzel bir döneme giriyorsun. Sadece psikolojik anlamda değil, fiziksel görünüşünde de bir takım değişiklikler yapma ihtiyacı duyabilirsin. Hayata yaklaşım şeklin yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Sorumluluklarının arttığını ve daha fazla olgunlaştığını hissedebilirsin. Uzun dönemli hedeflerin için bu dönemde adımlar atabilirsin.
Sevgili Balık, tıpkı bir bahar temizliği yapar gibi üzerindeki bazı psikolojik baskılardan ve korkulardan arınmanı sağlayacak adımlar atabilirsin. Başlangıçta korkular, seni baltalayan fikir ve inançlarla yüzleşmeler yaşayabileceğin için biraz zorlanabilirsin. Ancak tüm bu yüzleşmeler, hayat kaliteni yükseltmeni ve mutlu olmanı sağlayacaktır. Bu dönemde yeni şeylere başlamaktan ziyade duygusal yüklerin üzerinde çalışman ve gereken değişiklikleri yapman daha uygun olacaktır.