NEPTÜN GERİ GİDİYOR- UYANMA ZAMANI

Zaman zaman yaşadığımız bazı sorunlar bizi hareketsiz bırakır. Böyle zamanlarda yeniden harekete geçmek yerine başkalarını veya şartları bahane ederek, kurban psikolojisine girebiliriz. Kafa karışıklıkları ve aldanmalar yaşayabiliriz. Hayatımızda bizi sıkıntıya sokan konu üzerinde düşünmemek için sürekli kendimizi meşgul etmeye çalışabiliriz. Saatlerce film izleyebilir, kitap okuyabilir, telefonda veya sosyal medyada zaman geçirebiliriz.

Astrolojik açıdan baktığımızda, tüm bu eğilimlerimizde Neptün gezegeni rol oynar. Hayal gücümüzü, hassasiyetimizi ve duyarlılığımızı etkileyen Neptün, 19 Haziran 2018-25 Kasım 2018 tarihleri arasında geri hareketine başlıyor. Bu geri gitme hareketiyle beraber, kendimizi aldattığımız veya aldandığımız konularda birer birer gerçekleri görmeye başlayabiliriz. Bu zamana kadar sanki gözümüzde bir perde varmış da o şimdi kalkıyor gibi hissedebiliriz. Bu dönemde kendimize “ Bunu daha önce nasıl fark edemedim? Nasıl göremedim? “ sorularını sorabiliriz. İçimize dönme ve hayatımızdaki bazı şeyleri yeniden değerlendirme ihtiyacı duyabiliriz. Neyse ki gerilemeyle beraber oluşan Neptün, Merkür ve Jüpiter arasındaki olumlu açı, bize iyimserliğimizi yükselten, güzel haberler getiren, etkili planlar ve antlaşmalar yapmamızı sağlayan destek enerjisini gönderiyor.

Artık sığındığımız hayal dünyasından çıkıp, gerçekle hayali birbirinden ayırmaya çalışmak, bizim için asıl önemli olan şeyin ne olduğunun farkına varmak, görmezden geldiğimiz bazı konulara dikkatimizi vermek önem taşıyor. Çünkü Kasım ayının sonunda Neptün’ün ileri harekete başlamasıyla beraber yeniden kaçış/kurban psikolojisine girmemiz kolay olacaktır.