NEPTÜN’ÜN OYUNU

Dün akşam izlediğim filmde, başroldeki karakterin tek hayali oyuncu olmaktı. Hayatında bu isteğine karşı birçok engel ve yoluna farklı seçenekler çıkmasına rağmen o bu konuda oldukça ısrarlıydı. Yaşadığı hayal kırıklıkları ve engellerden sonra biraz olsun hayatın akışına kendini bırakmaya daha doğrusu önünde açılacak kapılara gerçekçi gözle bakarak ilerlemeye karar verdi. Bir okulda öğretmenlik yapmaya başladı. Ardından oradaki öğrencilere oyunculuk dersleri vererek tiyatro grubu kurdu. Bu yolculuğunda kendisini olduğu kadar öğrencilerini de mutlu etti. Artık bir yandan sevdiği işi yapıyor diğer yandan bu konuda öğrencilerini eğitiyordu. Filmi izlerken aklımdan “ İşte Neptün’ün oyunu “ diye geçirdim. Çünkü bize vizyon, ilham ve duyarlılık veren Neptün gezegeni, aynı zamanda kafamızı karıştırıp kolaylıkla kendimizi kandırmamıza da sebep olur. Bazen bir konuda o kadar takılıp kalırız ki bazı gerçekleri, hayatın bize işaretleri kaçırıp o konuda kurban psikolojisine giriveririz.

Örneğin, “ Seni seviyorum ama bu ilişki yürümüyor.” der size partneriniz. Yollarınızı ayırmanız gerektiğinden bahseder. Oysa siz “ Seni seviyorum.” cümlesinden sonraki cümleleri duymayı ve anlamayı reddetmişsinizdir. “ Beni sevdiğini söyledi.” diye düşünüp o hayale sarılırsınız. Ya da artık size zarar veren ilişkinizde, yaşadığınız romantik anılara sarılıp o günün gerçeğinden kaçarsınız. Diğer bir deyişle kendinizi uyuşturursunuz. Neptün gezegeni doğum haritamızda bulunduğu yerde işte böyle bulandırır bazı şeyleri. Yukarıda bahsettiğim senaryo örneğinde olduğu gibi sadece ilişkiler konusunda değil bu aldanmaları birçok alanda deneyimleyebiliriz. Yapmak istediğiniz bir işle ilgili henüz somut bir gelişme yokken bile harekete geçmeniz için sizi teşvik eden, fayda sağlayan fırsatları, ideallerinize ve hayallerinize uymuyor diye değerlendirmeyebilirsiniz. Çünkü kafanızda idealize ettiğiniz şeyler vardır. Bunlar olmazsa hiçbiri olmamalıdır.

Neptün gezegeni ilham, vizyon, hayal gücü, duyarlılık ve empati yeteneği verse de olayları aşırı idealize etme, aşırı hayalperestlik ve kafa karışıklıkları da yaşayabilirsiniz. Tabii her rüyanın bir uyanışı olacağı için hayallerimizden vazgeçmesek bile sert uyanışlara karşı gerçeklere odaklanmalıyız. İçinde bulunduğumuz durumu değerlendirirken varsaymamak, “ Şu anda yaşadığım gerçek durum nedir? Bu benim hayalim mi yoksa gerçek mi? “ diye sorgulamak bize fayda sağlayabilir.

Astrolojide Neptün’ün bu etkisini tanımlarken “Siste yürümek ve siste ilerlemek “ cümleleri kullanılır. Doğum haritanızda Neptün’ün bulunduğu alanda bu aldanma, aldatılma ve kafa karışıklıklarını daha fazla deneyimlersiniz. Özellikle hayatınızın hangi alanının sislerle kaplanabileceğini bilmek, o konuda daha yüksek farkındalıkla ilerlemenizi sağlayacak ve hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Sevgilerimle

Işın Kemancı Işıklar