6  EYLÜL 2017- BALIK BURCUNDA DOLUNAY

Dolunay zamanları, Yeni Ay’larla beraber başlayan bazı durumlara yönelik değerlendirmelerin yapıldığı ve birtakım sonlanmaların yaşandığı zamanlardır. 6 Eylül’de Balık burcunda gerçekleşecek bu dolunay bize, 21 Ağustos 2017’de Güneş tutulması ( aynı zamanda yeni ay) ile başlayan bazı olayların ilk değerlendirmesini yapabileceğiniz bir ortam sağlıyor. Güneş tutulmasının etkisinin ortalama bir yıl süreceğini düşünürsek bu değerlendirmeye ilk basamak demek yerinde olur.

Merkür gezegeninin geri gittiği 13 Ağustos-5 Eylül 2017 tarihleri arasında hayatımızdaki bazı konuları yeniden ele alıp değerlendirme ve üzerinde düşünme şansını yakaladık. Mars’ın Başak burcuna 5 Eylül’de geçişiyle birlikte hedeflerimizi gerçekleştirmek amacıyla sağlam adımlar atmaya başlarken, 6 Eylül’de Balık burcunda gerçekleşecek Dolunay’la birlikte hayallerimiz peşinde koşarken duygusal gücümüzden de yararlanmamız gerektiğini hatırlayacağız.

Dolunay’ın etkisinin sürdüğü yaklaşık 2 haftalık dönemde birçok alanda kendimizi, isteklerimiz ve ihtiyaçlarımız arasında ikilem yaşarken bulabiliriz. İçsel gerilimimizde artış yaşanabilir. Kendimizi güçsüz, mutsuz veya aldatılmış hissedebiliriz. Aşka ve sevgiye olan ihtiyacımız artıyor. Aşırı alınganlık ve duygusallık sebebiyle bazı şeyleri yanlış anlayabiliriz. Bu süreçte sadece mantığımızı göz önünde tutup duygularımızı göz ardı etmeye çalışma veya tam tersine yoğun duygusallıkla bazı yüzleşmelerden kaçmak için kendimizi uyuşturma( aşırı televizyon izleme, aşırı yeme-içme, bilgisayarda saatlerce vakit geçirme, uyuşturucu madde tüketimi vs.) eğilimlerimizin farkında olmamız gerekiyor. Özellikle ikili ilişkilerimiz başta olmak üzere hayatımızdaki bazı dengesizlikleri daha net görebilmek için geçmişe ve geleceğe dair hayallerimize takılı kalmadan “ Şu anda gerçekte yaşanan durum nedir? “ “ Karşımdaki kişiye ne kadar dürüst ve net bir şekilde kendimi ifade edebiliyorum? “ “Empati yeteneğimden mi yararlanıyorum yoksa kurtarıcı/ kurban rolüne bürünüp gerçekte kendi istek ve arzularımı göz ardı mı ediyorum? “ sorularını kendimize sormak ve bunların cevaplarını dürüst bir şekilde verebilmek bize pusula görevi görecektir.

Duyguların ve içgüdülerin yoğun bir şekilde ortaya çıktığı dolunay’da mantığımızı elden bırakmadan duygusal gücümüzü kullanabilmek önem taşıyor. Tepkilerimizin farkında olabilmek daha objektif ve dengeli olmamızı sağlayacaktır. Güneş tutulması etkisi ile artan cesaret ve güvenimize ek olarak hedeflerimiz için gerekli duygusal düzenlemeleri yapmanın tam zamanı!

“ Sonunda önemli olan üç şey vardır: Ne kadar sevdiğin, ne kadar nazikçe yaşadığın ve senin için anlamı olmayan şeylerden ne kadar zarif bir şekilde vazgeçtiğin- Jack Kornfield”

Sevgilerimle

Işın Kemancı Işıklar